Horký 2018

Perla české gastronomie ve Střední škole Horažďovice

Ahoj, zase vás všechny zdravíme z horažďovické střední školy. Ještě si pamatujete na Jana Horkého? Kapitán Národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR, dvojnásobný kuchař roku (jako jediný kuchař v Česku), Master chef Compass Group a mnoho dalších vyznamenání – tak to je on a zase nás přijel potěšit a podělit se o novinky v moderní gastronomii. Minulou zprávu jsem končil tím, že připravuje soutěž v Singapuru. A teď to přijde. Český tým pod vedení Honzy byl nejlepší na světě!! Opravdoví zlatí borci!

A tenhle mistr světa nám ukázal pravé mistrovské kousky. Terina ze šunky v petrželovém želé, mousse z křenu, marinovaná okurka a medová hořčice – elegantní předkrm. Kanadský humr s choron omáčkou byl zástupce mořských korýšů. Že nevíte, co je choron omáčka? Je to krásně vyšlehaná holandská omáčka doplněná o sušená rajčata – báječná chuť. Mňam! Kanadské humry Honza přivezl živé, měli svázaná klepeta. Jsou nádherní a velcí a mají luxusní masíčko.  Koncert pokračoval Konfitovaným candátem s koprovou espumou, Smaženým jelítkem s hráškovo fazolovým purée a jablečným konfitem – zajímavá úprava a ještě lepší nápad. Učili jsme se vykostit křepelku a holuba, prsíčka jsme upravili souse vide, opekli a servírovali s omáčkou ze sardinek.  Zvěřina byla zastoupena daňkem s černou omáčkou s ořechy a perníkem a pak přišla třešinka na dortu, taková sladká tečka. Čokoládový „fondant“ a zmrzlina ze zakysané smetany, dokonalá harmonie chutí a barev, mistrovské zakončení celého menu. Každý pokrm jsme si naaranžovali,  jsme studenti FOOD DESIGNU. Ochutnali jsme úplně všechno, byla to dobrota, naše chuťové pohárky měly gastronomický svátek. Teprve začínáme, ale už umíme plno zajímavých věcí.

Práce s Honzou je pro nás obrovská motivace (nepodaří se každý den pracovat s kapitánem týmu mistrů světa) a pro budoucí žáky naší školy skvělá pozvánka. Dobrý Food designer a kuchař je dnes velice žádaný a opravdu dobře zaplacený obor s možností práce po celém světě, mnozí se stávají skutečnými celebritami.

Honza se připravuje na další světové soutěže, na které je za Českou republiku nominován. Držíme mu palce a těšíme se, že nám o nich bude zase vyprávět. Potom se o jeho zážitky s vámi podělíme.

Honzo, děkujeme!!

[Gallery not found]